Co vede vegany k veganství?

Ahoj všichni!
   Právě jsem se jako dost slušně naštvala, protože jsem vegan už skoro 5 měsíců a nejsem schopná si najít nějaký recepty, nebo si o tom něco přečíst, každopádně jsem si teďka rozečetla Raději vidličky než nože / Forks over knives a jako...štve mě ta dnešní doba, kdy dokroři dostávaj zaplaceno za to, že do vás narvou chemii, protože na nic jinýho ani ve většině případů nepřijdou a kdy vám do hlavy cpou, že bez masa v podstatě žít nemůžete.
   Jak už jsem říkala/psala v minulém článku, moje snaha o veganství neměla důvody, jako u většiny veganů, nicméně teďka, když tomu rozumím o něco víc, se připojuju i k těm, co hlásají cruelty-free a něco ve stylu meat is murder.

   Jako první bych asi začala tím, že nechceme zbytečně zabíjet zvířata. Proč bychom měli brát život někomu, kdo si to nezaslouží? Několikrát jsem slyšela lidi říkat, že mají rádi zvířata a pak si do pusy narvali chleba s máslem, šunkou a sýrem. Řeknete si 'Dobře, ale proč teda vegan, proč ne jen vegetarián? Vždyť mlíkem a sýrem nikoho nezabíjíš!' Takže si myslíte, že kráva produkuje mlíko samovolně a musíme jí ho brát, jinak by se jí tam ucpalo a udělal se z toho tvaroh? Upřímně, slyšela jsem to už mockrát a musím to jen vyvrátit. Kráva musí být uměle oplodněna, tudíž znásilněna, odnosí si tele (kravátko), porodí, vezmou jí ho (ono ani to mlíko neochutná) a buď vám ho semelou do konzerv pro psy a nebo vám skončí na talíři jako telecí, pak krávu znovu znásilní... Nechápu, proč by mělo být 'normální' zabíjení a jezení drůbeže, skotu a prasat, ale ne psů, koček a morčat? Je to jako bych řekla, že ženský by neměly mít tolik práv a vůbec svobodu, nebo že lidi tmavší pleti jsou něco míň a proto bysme se od nich měli stranit. Nedává to smysl, že?
   Pak je tu taky slušnej dopad na životní prostředí, kdy je při zabíjení dobytka vypouštěno do ovzduší podstatně víc škodlivých plynů, než kolik vyprodukují všechna vozidla. Polopaticky je kráva horší než auto, minimálně o několik desítek %. Pokud jde o odlesňování...Jak je nám ze základky známo, stromy přijímají oxid uhličitý a produkují kyslík, jenže pokácené stromy tenhle plyn samy produkují! Téměř 70% půdy v Amazonii je aktivně používáno jako pastviny pro dobytek, za každý hamburger je tedy prakticky zničeno 5 metrů čtverečních tohoto pralesa. K znečištění vod, možné ztrátě ohrožených druhů, globálnímu oteplování a půdním erozím se ani nebudu vyjadřovat, protože by to byl kilometrovej článek. Nicméně bych chtěla nadzvednout informaci, že podle Senátu v roce 1997 vyprodukují zvířata, pěstovaná na porážku až 130x více odpadu než celá lidská populace.
    Dalším bodem a zároveň asi mým dnešním posledním je vliv na zdraví. Podle pár vědeckých spekulací konzumace živočišných produktů vytváří či napomáhá při tvorbě diabetu, rakoviny, lupusu, osteoporózy, mrtvice, astmat a spousty dalších dnes již obvyklých onemocnění, na které rožně zemře několik statisíců lidí.
   Lidi jedí živočišné produkty ze tří prostých důvodů - pohodlnost, chuť a zvyk. Navíc nám to všude nutí a nedostatečně vzdělaný člověk v tomhle 'oboru' tomu bude věřit a pak postupně i šířit dál. Milionkrát jsme totiž všichni slyšeli, že budeme mít silnější kosti, když budem pít mlíko, jenže nám neřekli zbytek. Nechci tu působit nějak mega vzdělaně, protože fakt nejsem, jen propaguju to, čemu věřím, co uznávám a co používám. Nic víc v tom není. Žádná reklama na marinovaný tofu.
Miluju vás,
Vaše Silvi