Co je vlastně umění?

Ve škole jsme v rámci jakýchsi přednáškových dní měli také přednášku od pana Čestmíra Sušky o jeho sochách z cisteren. Po nějaké době se ovšem tyto díla vystavila u nás a jelikož zas tak malý město nejsme, bylo tu spousta různých názorů, ke kterým se chci vyjádřit.


Myslím si, že to každý rozhodně bude vnímat jinak, nicméně základ ... je základ. Samozřejmě neříkám, že se tenhle styl umění musí líbit všem, ale říkám, že bysme měli mít úctu. Úctu celkově k ručním pracem, protože, a řekněme si to upřímně, spousta lidí už je natolik zdigitálněnejch, že si bude pro jistotu fotit toaletní papír pro případ, že by jim někde došel. 

Ruční práce jsou v dnešní době neskutečně nedoceněná věc - určitě jste to minimálně někde slyšeli. Dělala jsem věci, který jsem pak i na různých rukodělných trzích prodávala, a ano, prodaly se, ale měla jsem ceny tak nízko, že byste mě hnali, kdyby jste je viděli. A dělala jsem to nejspíš i vědomě, jenže touha po penězích převažovala ten rozum a tak jsem byla ochotná zajít do různejch extrémů.


Slyšela jsem spoustu "hejtů" - proč se nám to cpe do města, proč to není nabarvený nebo taky že to vůbec není umění. V Praze by se to neřešilo. V Praze by se s tím fotili turisti a jenom by žasli, co "jsme" schopný udělat. A není to sakra divný? Že v takovým městě, jako je naše, jsme tak strašně...zaostalí? 

Podle mě je to hodně v nás. Jestli umění vnímáme, nebo jestli takový věci jen letmo přecházíme. Vlastně je problém už jen v tý výchově rodičů. V podstatě momentálně v týhle době nejsme vedení ke kreativitě - jen málo z nás. Už od mala jsme totiž přilepení u televize a tabletů a tak nějak tyhle ostatní věci ignorujeme, že už nám to ani nepřijde divný. Spíš nám přijde divný to, jak se z čista jasna začnou objevovat různé druhy umění přímo před našima očima a prostě to nechápeme. My nechápeme umění. 

Umění má jako vedlejší efekt nějak zaujmout pozorovatele - ať už pozitivně nebo negativně. A je úplně jedno, jestli jste z celýho díla naštvaní, nebo jestli máte pocit, že se vám chce tancovat. Důležitý je, že něco cítíte. Umění totiž nemá bejt krásný. Při pohledu na umění máme něco cítit. 

Pro každýho taky může bejt umění něco jinýho, což mě přivádí k logický otázce. Co je umění? Hodně věcí. Velký oceány věcí. Umění je stejně jako krása nedefinovatelnej pojem, aby to sedělo úplně na každýho, a všichni do toho pytlíku zapadali. A stejně se vždycky najde někdo, kdo se pokouší tu definici vymyslet.


Pro mě je umění všechno. Umění je vstát každý ráno a udělat si čaj. Umění je nakreslit kosatku. Umění je umět hrát fotbal. Umění je něco umět. Každej jsme totiž umělec, uzavřenej v tomhle pouzdře a snažíme se nevyčnívat. Snažíme se, aby jsme nebyli vidět a zároveň tak zůstalo naše umění skrytý - a třeba je to tak skvělej nápad. To, co máte v hlavě.

Spousta lidí nechápe, na co umění je. Umění slouží k útěku z reality. Všichni totiž takovej styl útěku máme - jen je to třeba facebook, čtení knížek, procházky, fotbal, kreslení, nebo právě "dělání děr do cisteren". Lidi takový věci potřebujou, protože svět je vesměs hrozně zlý místo a aby jsme zůstali v klidu a nějak...si ten život užili a na chvíli vypli, používáme tyhle věci. Tyhle spínače, který nám umožňujou sami pro sebe být tím, kým bysme doopravdy chtěli být. Vrcholovej sportovec taky jenom hrál fotbal na hřišti s kamarády před tím, než byl vrcholovej sportovec. Tohle často bývá otevření dveří na prozkoumávání dalších nových světů, který bysme si měli fakt hodně užít.

Bez umění bysme dlouho nepřežili, protože umění nás obklopuje a my obklopujeme umění. Žijeme v takový nenásilný symbióze, že si to ani neuvědomujeme, ale hrozně se vztekáme, když se objeví jenom náznak něčeho takovýho. 

A ten první efekt umění je vlastně pro toho umělce samotnýho. Ten umělec z tý tvorby má požitek, nějak ho to naplňuje a činí šťastným. Ten člověk si tu práci užívá, užívá si to, že něco ve skutečnosti vymyslel a že to třeba nikdo před ním nedělal. Baví ho to, utíká z reality a vlastně se tím způsobem nějak snaží udržet při životě -  když to tak na první ani na druhý pohled vůbec nemusí vypadat. Umění je krásná věc a měli bysme ho přestat ničit definicemi.

Silvi