Proč diety nefungují a jak vlastně jíst, aby jsme nepřekypovali "krásou"

Hrozně jsem se těšila, až takový článek napíšu - ne snad proto, abych někomu vnucovala veganství, protože to ani dělat dneska nebudu, na to mám jiný články. Dneska jsem tu za opravdový holky a jdu vám srozumitelně a jednoduše vysvětlit, jak jsem celou problematiku se stravováním pochopila a začala využívat ve svůj prospěch.Příběh o svým stravování jsem vám před časem už pověděla, takže tu nebudu tyhle informace opakovat, a klidně si ho běžte přečíst jako první. Diet jsem nevyzkoušela hodně, ale pořád se v tomhle "oboru" pohybuju, takže i když jsem ji nezkoušela, můžu vám pohodlně povědět, co je na ní špatně.

Moje první dieta, teda snaha o zdravý životní styl, která vůbec stojí za zmínku, byla krabičková dieta. Kolegyně u maminy v práci tu knížku děsně chválila a jak je to celý dokonalý, že za dva měsíce u nich doma všichni zhubli aspoň 6 kilo a vaří si sami a moc jim to vyhovuje. Já s maminou - ne nijak tlustý, nýbrž ani spokojený - jsme se rozhodly, že si objednáme druhý díl a nakonec si to budeme s tou kolegyní půjčovat.

 Nějakou dobu nám to vydrželo a byly jsme spokojený, že jde váha dolů, ale pak nás už nebavilo věčně vařit a připravovat a bla, bla, takže jsme přestaly. Dieta by to nebyla špatná, pokud by to nebyla "dieta", kdyby se nejedlo tak drasticky málo a neomezovalo to toho konzumenta tolik. Můžeš akorát 20% Eidam, ne víc, šunku aspoň 80% a maximální obsah soli okolo jednoho procenta, vypít kubíky vody, sladký svačiny jen někdy a bůhví, co ještě - protože všichni máme dostatek času na počítání kalorií, že jo.

Moje další diety - jako třeba nějaká jogurtová, nebo jíst jen do šesti hodin večer - ani nezmiňuju.


Další kapitola je Ketodiet nebo nějaká jiná čistě nízkosacharidová bílkovinová dieta - tu jsem nezkoušela, ale znám lidi, takže to je jako bych ji sama měla, nemám pravdu? Tahle dieta by měla fungovat tak, že silně omezíte příjem sacharidů a navýšíte příjem bílkovin. Nijak zvláštní informace k tomu nepotřebuju, postačí mi tahle základní, abych mohla říct - Lidi, nebuďte hloupý. Mozek funguje především na sacharidech a když je odstřihnete, asi nebudete přiblblí, nicméně se vám bude hůř soustředit a přemýšlet. Je dost možný, že zhubnete, jenže za jakou cenu? Myslím si, že lidi, kteří se zajímají o diety a takovýhle věci, jsou svým způsobem všichni hodně ovlivňovaný jídlem a už sebeminiaturnější myšlenka na jídlo, když zrovna jíst nemůžete, je pěkně demotivující. A jelikož vám budou sacharidy chybět, budete na ně myslet v podobě nějakejch dortíků a čokoládiček a dřív nebo později to stejně porušíte. A přitom tělo chce jen sacharidy.

O nějakých výživových poradcích ani nemluvím, protože když jim zaplatíte a oni vám neřeknou ani proč ty věci nemůžete jíst a vy se ani neozvete a jen hltáte každý jedno slovo, co vám řekne, nemyslím si, že by to bylo nějak profesionální.A jak tedy jíst, aby jste nekynuli, ale sílili a krásněli?

Říkám, že veganství sem zahrnovat nebudu, ale je to to nejlepší, co můžete pro svoje tělo udělat - žádný hlídání, kolik toho můžete sníst a jestli náhodou tohle nezapadá do vaší diety. S pravidly, samozřejmě, protože i vegan může bejt pěkně baculatej a nezdravej.

Překvapuje mě, že plno lidí ani netuší, co je zdravý a co ne. Takže dopředu říkám, že ANO, budete se muset omezovat, ANO, bude to těžký a ANO, vyplatí se to. 

Všechny věci neodstraňujte najednou, pokud si myslíte, že to nepůjde a vzdáte to, nebo že toho bude prostě moc. I malý krůčky jsou kroky dopředu. Jen se nezastavujte.

Článek o věcech, kterým je lepší přehlížet, ať jste kdekoliv, napíšu v blízké době, protože by tenhle měl zase kilometry a pak mi budete vyčítat tu spoustu informací, takže ve zkratce:


  • Pečivo pokud možno nepšeničný. Nejlepší je chleba bezlepkovej od Scharu, ale ten je dost drahej, takže postačí bez pšenice, třeba žitnej, špaldovej s hodně semínkama a tak.
  • Vyhnout se příliš zpracovaným věcem - sušenky, nějaký dorty, rohlíky,... - čím víc procesů bylo s výrobkem provedeno, než jste ho mohli konzumovat, tím míň živin v sobě má a je dost možný, že místo přidání energie se vám bude chtít akorát spát.
  • Odstranit příliš mnoho oleje/másla a soli - olej je akorát tuk, kterýho kolik sníte, tolik se vám prakticky uloží, takže čím míň tím líp. A sůl zadržuje v těle vodu - i 1,5 l = cítíte se nafouklí, tlustí a ještě to vůbec není zdravý, protože jsem četla o spoustě nemocí, který může přemíra soli v těle podporovat.
  • Spousta ovoce a zeleniny není nikdy na škodu, proto jí jezte co nejvíce, ke snídani banán, obědu paprika s okurkou k svačinám jablko a večeřím kukuřice. 
Důležitá je hlavně pestrost, protože když jíte pořád stejný věci, hned se jich přejíte a už je nebudete chtít jíst = míň jídla, co můžete jíst. A taky pravidelnost - pokud je to možné - mějte jeden čas na snídani a snídejte pokaždý stejně.

A i přidání cvičení je dobrá volba, protože při cvičení se vyplavují endorfiny = hormony navozující pocity štěstí, takže ze sebe budete mít ještě lepší pocit. I když se vám nechce, běžte se alespoň projít ven na půl hodinky, zahrajte si fotbal, házenou, cokoliv, hlavně se u toho bavte. Protože když se u toho nebavíte, nechcete to dělat a pak je to dostatečně silná motivace k tomu, aby jste přestali. A to nesmíte.


Pamatujte, že tohle nejsou pravidla, ale jen vodítka - vážně nevadí, když si jednou za čas dáte hranolky nebo že si tenhle tejden zacvičíte jenom 3x a ne 5x, jak jste chtěli, a třeba jíte večeři o dvě hodiny později, než byste měli, jen si uvědomte jednu věc. A to to, že to děláte pro sebe. Že vy se chcete cítit líp a vypadat líp. A i když vám do toho lidi mluví a říkají, ať si ten čokoládovej bonbon dáte - nedávejte. Změňte "nemůžu" za "nechci" a uvidíte, že vám to změní celej pohled na svět. Protože když máte nějakou dietu, tak to provádíte, ale v mozku jste vlastně proti tomu, takže to je docela kontraproduktivní. A hlavně to nehroťte, je to přece jenom jídlo a vy jste víc než to. 

Silvi 

Žádné komentáře

Thank you for every comment, it warms my heart. ♡

Looking for something?

@silviincek

Your favorites


------