About me


Silvi is one sixteen years old brunette from the Czech republic who loves art. To her luck, she left an art school, so now she's dying on a school that leads to college and in her free time she likes to doodle or to read books. Or to run throught Pinterest.

Silvi loves blueberries, cold late nights, sometimes even darkness, but most of all her boyfriend and huge moron Kryštof. Besides him she also has three dogs, a budgie, a guinea pig and Mr. Kittie 1 and 2. She also fell in love with Arctic Monkeys, so now she annoys everyone in radius of 20 m.

Silvi Witchen is a lifestyle blog where are primarily written life notes, very important thoughts of author herself and vegan recipes. In future where author likes to put her plans, she would like to write about fashion and make-up, too.

Silvi for some reason refuses to write gramatically right so don't tell her to, she's unbelievably pigheaded.

Contact email for any quesions or collaboations is silviwitchen@gmail.com
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Silvi je jedna šestnáctiletá hnědovlasá holka, co miluje umění. Ke svýmu štěstí ale odešla z umělecký školy a tak současně studuje na gymplu, kde úspěšně umírá, a ve volným čase si čmárá do sešitu nebo čte. A nebo projíždí Pinterest.

Silvi miluje knížky, borůvky, chladný noci, občas i tmu a ze všeho nejvíc svýho přítele a obrovskýho prudila Kryštofa. Doma si kromě něj pěstuje další tři psy, dvě andulky, morče a Pana Kočičku číslo 1 i 2. Čerstvě je zamilovaná taky do Arctic Monkeys, kterýma momentálně otravuje celý svoje okolí a ničí vesnický ticho.

Silvi Witchen je lifestylový blog, kde se objevují zejména zápisky ze života, životně důležitý myšlenky autorky a v neposlední řadě veganský recepty. V budoucnu, kam autorka velmi ráda odkládá svoje věci, by chtěla psát i články týkající se oblékání a make-upu.

Silvi z nějakýho zvláštního důvodu odmítá psát spisovně, tak jí to nerozmlouvejte, je děsně tvrdohlavá.

Kontaktní email pro jakékoli dotazy či spolupráce je silviwitchen@gmail.com.